Otoklav çenesi

Otoklav çenesi nedir

Bugün size belki de hayatınızda duymadığınız ama hayatımızı kurtaran doktorlar için de bir kurtarıcı nitelik taşıyan bir şeyden bahsetmek istiyorum. Otoklav çenesi nedir? Diye soracak olursak sağlık alanlarında çalışan arkadaşlar hariç cevap verebilecek kimse olduğunu düşünmüyoruz. Otoklav çenesi terim anlamı olarak basınçlı buhar ile sterilizasyonda yani mikropları arındırmada kullanılan cihaz. otoklav çenesi aslında buharla bürünmüş bir ortamda 100 C’den yüksek ısı ile mikroplardan arındırma işlemidir.

Otoklav çenesi ile bu ortamlar içerisinde madde ve aletleri tüm oluşabilecek olan mikrop vb. gibi şeylerden uzak tutarak mikropları yok etmemizi sağlayan önemli bir cihaz niteliğini taşımaktadır. Genel olarak yapılan 121 C’de 15 dk. beklemek için sterilizasyon için beklenmesi gereken süredir. Otoklav çenesi özellikle biz ameliyat esnasında kullanılan ameliyat malzemeleri için kullanılan ameliyathanedeki doktorların kullandığı araç ve gereçleri mikropları arınmada kullanılır.

Ameliyathane otoklav suyla çalışırlar ve bu otoklav suyla çalıştıkları için, konan maddenin nem gibi dış faktörlere karşı dayanıklı olması gerekir. Özellikle de madeni, metal ve kauçuk gibi aletlerin nem gibi faktörler için ekstra dikkat edilmesi gerekir. Kompresler, gazlı bezle, pamuk ve kırılgan malzeme, normal hava basıncında 165 C’de çalışan özel etüvlerde daha genel anlamda kuru olarak mikroplardan arınma yöntemi kullanılır.

Çok önceden özellikle de teknolojik devirle bu kadar iç içe olmadığımız zamanlarda ve daha çok da köy, kasaba gibi küçük yerleşim birimlerinde sınırlı imkân vardı. Büyük ve o zamanın donanımlı yerlerinde bile az bulunan hastanelerde kullanılan araçlar pek de uygun değildi. Bazı köy gibi yerlerde eskiden çocuk doğumlarında göbek kordonunu kesmek için kullanılan alette çocuk mikrop kapıp ölme riskinin de çok olduğu bir zamandı.

İnsanlar önceleri bunun bilincinde değilken daha sonra gelişen teknolojik imkanlar sayesinde ve özellikle de otoklav çenesi sayesinde bir çok alet için sterilize yani mikroplardan arınma işleminden geçerek halk için bir tehdit olarak algılanmıyor. Aksine basit bir işlemle alet ve cihazları sterilize ederek basit nedenlerle oluşabilecek ölümlerin bir nevi önüne geçmiş oluyor.

Bu yüzdendir ki içeriğin de başlığından anlaşılacağı gibi bizim için bir hayat kurtarıcısı niteliğindedir. Otoklav çenesi sadece doktorlar için değil diğer sağlıksız ortamlarda çalışan insanlar içinde bir hayat kurtarıcısı niteliğindedir.

İlginizi çekebilir: otoklav kapak imalatı