Hidrolik pres hangi alanlarda kullanılır?

Önceleri mekanik olarak kullanılan preslerin yerini şimdilerde hidrolik presler aldı. Peki bu hidrolik pres nedir nerelerde kullanılır hakkında bilgiler verelim.

Yağ basıncı ile çalışan hidrolik presler, saçlara şekil verme, kıvırma, düzleme gibi işlemlerde kullanılır. Örneğin araba kaportaları hidrolik preslerin en yoğun kullanıldığı alandır.

Kullanırken çok dikkatli olunması gerekir

Hidrolik presler iş kazalarının yoğun yaşandığı makinalardır. Devasa boyutlarda olan bu makinaların kullanımı kolay olmasına rağmen, tehlikeli makinalardır. Uzuv kayıplarının önüne geçmek için makinanın çalışma düzenine riayet ederek hareket etmek gerekir. Pres makinaları kullanılmaya başlanmadan önce mutlaka bilir, uzman kişilerden makinaların eğitimleri alınmalıdır. Ani karşılaşılabilecek durumlar için mutlaka güvenlik önlemleri bilinmelidir. Hidrolik pres makinaları ile ilgili alınabilecek önlemler makina çalışmaya başlamadan önce zamanında alınmalıdır.

Hidrolik presler nasıl çalışır?

Hidrolik preslerde bir veya daha fazla sayıda olan pistona gelen hisroktarik basınç güç ile sağlanır. Basıncı sağlayan kısım ise pompanın motoru döndürmesi ile meydana gelir. Uygulanacak olan bu basınç miktarı, makinanın ayarları kısmından istenen seviyede ayarlanabilir. Ayarlanacak basıncı ise preslenecek malzeme belirler. Malzemenin şekil alması için ne kadar basınca ihtiyacı var ise, basınç miktarı o düzeyde verilir.

Hidrolik preslerde ayarlanan süre zarfınca kuvvet sabittir. İnsan gücü ile mümkün olamayan tüm işlemler bu pres makinaları ile sağlanmaktadır. Plastik aksama sahip olan aklımıza gelebilecek birçok ürün hidrolik presler vasıtası ile yapılmaktadır. Bu makinalar sanayi alanında kullanılır. Teknolojinin ilerlemesi ile her şeyin kolaylaştığı günümüzde preslerin olmadığını düşünmek, büyük bir kayıp olur.

Güvenlik önlemlerine uyularak kullanılması büyük önem taşıyan hidrolik presler hayatımızı kolaylaştıran dev makinalardır. Pres makinaları isminden de anlaşılacağı gibi birçok malzemede kullanılır, kullanılacak malzemenin cinsine göre basınç uygulayarak ürünü sıkıştırıp şekil verir.