Çap tornası nedir

Çap tornası nedir

Torna, bir çarklı tezgâh çeşididir. Asırlardır kullanılan ve kadim mesleklerin vazgeçilmezi olan tornaya bugünkü hali, on sekizinci yüzyılda verilmiştir. Bu tezgâh türünün isim kökeni ise İtalyanca olan bir kelimedir.

Torna dışındaki tezgâh tiplerinin de tornadan esinlenerek yapıldığı düşünülmektedir. Çünkü içlerinde en eski ve en çok kullanılan klasik torna türüdür. Başlıca torna tiplerini açacak olursak:

– Paralel Torna denilen Universal Torna, torna tezgâhlarının başında gelen bir torna çeşididir.

– Otomatik Torna Tezgâhları

– Revolver Torna Tezgâhları

– Kopya Torna Tezgâhları

– Çap (Hava) Torna Tezgâhları

– Masa Tipi Torna Tezgâhları

– Ağır İş Torna Tezgâhları

Olmak üzere bu saymış olduğumuz torna tezgâhları dışında bir sürü torna tezgâhı çeşidi daha vardır. Fakat bunlar en çok bilinenlerden ve kullanılanlardandır. Kısaca bahsedecek olursak; Paralel tornalara bu ismin verilme sebebi yaptıkları iş ile doğru orantılıdır. Adı üzerinde paralel torna tezgâhları, kesici uçları ile kesecekleri maddeye paralel bir açıda kullanılmaktadır, bu sebeple de paralel torna ismini almışlardır.

Ağır iş torna tezgâhları ise; yine adından da anlaşılacağı gibi büyük bir çapa sahip olan işlerde kullanılır. Boyları uzun ve diğer tona tezgahlarına göre çapları daha büyüktür. Sıra geldi çap tornası nedir? Sorusunu cevaplamaya. Torna tezgâhları hakkında en çok sorulan sorulardan bir tanesi de budur.

Çap tornasının bir diğer adı da hava tornasıdır. Çap tornası, çok ağır olmayan parçaları tornalamak için kullanılan bir tezgâh türüdür. Çap tornasının tornalama çapı büyüktür. Bu sebeple de iki kısımdan oluşur. Bunlar da; Fener mili kısmı ve gövde kısmıdır. Bu tezgâhların torna kısımları büyüktür. Fakat böyleyken bile bu makinenin tornalama boyları çok da uzun olmaz. Buna rağmen en kullanışlı tezgâhtır.